Szukaj

OD DYSBIOZY
DO EUBIOZY

JAK ZATRZYMAĆ MARSZ ALERGICZNY?

Zbierając materiały do postów o alergiach natknąłem się na pojęcie „marsz alergiczny”. Chodzi o stopniowe nasilanie się objawów alergii prowadzące do astmy oskrzelowej. Jedno ze źródeł tak go definiuje:

Marsz atopowy (alergiczny) to ewolucja choroby atopowej, przechodzenie jednej postaci alergii w drugą i zmiana jej lokalizacji, która następuje wraz z wiekiem. Pierwszą manifestacją atopii najczęściej jest alergia pokarmowa, w związku z tym to od niej zaczyna się marsz alergiczny. Niemal równolegle pojawiają się symptomy atopowego zapalenia skóry (AZS), które z czasem mogą przejść w astmę oskrzelową i alergiczny nieżyt nosa”.(1)

W innym źródle zilustrowano to zgrabnym wykresem:(2)

 

A zatem częsta kolejność jest taka: alergia pokarmowa, AZS i astma wczesnodziecięca (duszność, świszczący oddech, kaszel). Potem alergiczny nieżyt nosa (katar, suchy kaszel, łzawienie i swędzenie oczu), a w końcu astma oskrzelowa (w co piątym przypadku).(2) I niekoniecznie musi się to zakończyć w wieku kilkunastu lat, jak sugeruje powyższa grafika. Niektórzy borykają się z tymi dolegliwościami przez całe życie.

No dobrze, ale jak zatrzymać marsz alergiczny?

„Ze względu na podłoże genetyczne alergii, nie wynaleziono jeszcze skutecznej metody przeciwdziałania chorobie” – przyznano na łamach portalu zdrowemaluchy.pl. (O tym, czy alergie naprawdę mają podłoże genetyczne, pisałem w artykule Czy alergia jest dziedziczna”). Dalej napisano: „Marsz alergiczny można jednak przerwać przez zminimalizowanie oddziaływania szkodliwych czynników środowiskowych”.(2)

Innymi słowy, zaleca się wyeliminować alergeny i „zapobiegać u dziecka infekcjom”.(1) Łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić?

A poza tym „według najnowszych badań wszelkie te działania, choć przynoszą efekty, to są niewystarczające” – czytamy na portalu ForumPediatryczne.pl. I co wtedy? „W tym momencie zwraca się uwagę na wczesną immunoterapię alergenową”.(3) Czyli odczulanie, leki antyhistaminowe lub kortykosteroidy…(4)

Zostawię to bez komentarza. Tak czy inaczej, jest to leczenie objawowe. A dlaczego nie leczy się marszu alergicznego przyczynowo? Otóż „zjawisko to pod wieloma względami pozostaje jednak dla lekarzy zagadką”.(4)

Hm, nie jestem lekarzem, ale czy naprawdę tak trudno dostrzec pewną prostą zależność? Wszystkie kolejne etapy „marszu alergicznego” (AZS, astma, nieżyt nosa) zaczynają się od alergii pokarmowej. A jak już kilkakrotnie wspomniałem w poprzednich postach, każda alergia i nietolerancja pokarmowa ma swój początek w jelicie.(5)

Co ciekawe, w niektórych artykułach na temat marszu alergicznego zwrócono uwagę na rolę jelita, zalecono bowiem „stosowanie probiotyków uszczelniających barierę jelitową”.(4) Czy nie warto więc pójść tym tropem i zamiast zajmować się objawami, sięgnąć przyczyn marszu alergicznego?

Marsz alergiczny jest najprawdopodobniej skutkiem nieszczelności bariery jelitowej, a ta z kolei wynika z zaburzenia prawidłowego składu mikrobioty, czyli dysbiozy.

Co zatem może zrobić mama, jeśli chce oszczędzić dziecku marszu alergicznego?

 • W pierwszej kolejności musi dbać o własne bakterie jelitowe (najlepiej jeszcze w czasie ciąży), dobrze je dokarmiać, unikać antybiotyków, leków na nadkwasotę i środków przeciwbólowych.(6)
 • Powinna dwa (albo trzy) razy się zastanowić, zanim się zdecyduje na cesarkę (poza sytuacjami ratującymi życie), ponieważ zaburza ona mikroflorę dziecka.(7)
 • Warto jak najdłużej karmić dziecko piersią, bo wśród licznych korzyści jest także i to, że mleko matki stanowi znakomitą pożywkę dla rozwijającej się mikrobioty jelitowej dziecka.(8)
 • Przy wprowadzaniu innych pokarmów dobrze jest preferować te, które dokarmiają pożyteczne bakterie, i dbać o to także wtedy, gdy dziecko jest już większe.(9)

Najprostsza droga do przerwania marszu alergicznego prowadzi przez odbudowę mikroflory jelitowej i uszczelnienie jelita.

 1. http://m.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/marsz-atopowy-alergiczny-co-to-jest-objawy-marszu-alergicznego_36539.html
 2. https://zdrowemaluchy.pl/pierwszy-krok-w-azs/marsz-alergiczny-da-sie-go-zatrzymac/
 3. http://www.forumpediatryczne.pl/artykul/czym-jest-marsz-alergiczny/17793
 4. https://portal.abczdrowie.pl/marsz-alergiczny
 5. https://eubioza.pl/skad-sie-biora-alergie/
 6. https://eubioza.pl/wszystko-zalezy-od-mikrobiomu/
 7. https://eubioza.pl/epokowe-wydarzenie-naszym-zyciu/
 8. Alanna Collen, Cicha władza mikrobów, przełożył Roman Palewicz, wyd. Bukowy Las 2017, ss. 256, 257.
 9. https://eubioza.pl/blonnikowa-arystokracja-prebiotyki/
 10. Obrazek wyróżniający: https://zdrowemaluchy.pl/
Jeśli chcesz poznać naturalną metodę walki z alergią przez odbudowę mikrobioty i uszczelnienie jelit, wejdź do sekcji eubioza na zywo.
Marsz alergiczny jest najprawdopodobniej skutkiem nieszczelności bariery jelitowej, a ta wynika z zaburzenia prawidłowego składu mikroflory jelitowej
Facebook
X
LinkedIn
Email
WhatsApp