OD DYSBIOZY DO CHOROBY

Już nieraz wspominałem, że dysbioza jest „matką chorób”. Mechanizm prowadzący od zaburzenia równowagi mikroflory bakteryjnej do rozmaitych chorób został bardzo ciekawie nakreślony przez dra Vincenta Pedre, lekarza praktykującego medycynę integracyjną, podczas jego wykładu w ramach Forum Medycyny Funkcjonalnej.(1) Poniżej szkic tego wystąpienia.

Na wstępie dr Pedre podał definicję dysbiozy. Jest to „zaburzona równowaga mikroflory jelitowej, skutkująca niedoborem pożytecznych bakterii, a nadmiarem szkodliwych bakterii, drożdżaków i pasożytów”.

Co prowadzi do dysbiozy? Dieta uboga w kwasy tłuszczowe, a obfitująca w alkohol, cukier i mięso, a także stres, brak snu, jak również zażywanie antybiotyków i innych leków (np. przeciwzapalnych). A jej skutkiem jest podrażnienie śluzówki jelita.

To z kolei prowadzi do upośledzenia wchłaniania, objawiającego się we wzdęciach i ustawicznym zmęczeniu.

Podrażnienie śluzówki i upośledzenie wchłaniania powodują stan zapalny jelit, wskutek czego z jelit przenikają do krwiobiegu niestrawione cząstki pokarmu. Badania wykazują początki nietolerancji pokarmowej (obecność przeciwciał IgG, podwyższone stężenie markerów EPX oraz kalprotektyny w kale).

Od przewlekłego stanu zapalnego już tylko krok do zespołu jelita przesiąkliwego, którego objawy to m.in. nadmierna produkcja gazów, wzdęcia, skurcze, zatwardzenia, biegunki, zaburzenia koncentracji, bóle kończyn czy wykwity na skórze.

„Nieszczelne jelito” powoduje nietolerancję pokarmową, której skutkami są migreny, zespół jelita drażliwego, egzema, pokrzywka, astma, przewlekły nieżyt nosa  i zapalenia zatok, a także fibromialgia.

W końcowym rozrachunku pojawiają się choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń, celiakia, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół Sjögrena, choroba Hashimoto i inne.

A zatem wg dra Pedre dysbioza prowadzi do chorób auotimmunologicznych. Co ciekawe, współczesna medycyna przyznaje, że nie zna przyczyn tych chorób, mówiąc językiem naukowym, „ich etiologia jest nieznana”. Dlatego najczęściej leczy się je objawowo. Badania nad naszym mikrobiomem nieustannie dostarczają jednak dowodów, że przyczyn wielu przewlekłych chorób należy upatrywać w „zaburzonej równowadze mikroflory jelitowej”, czyli w dysbiozie, co ciekawie wyłuszczył dr Pedre.

Wniosek? Chcesz być zdrowy, zwalcz dysbiozę i stale dbaj o swoich „odwiecznych przyjaciół”. Jak to robić? Zajrzyj do sekcji eubioza-vip.

Poniżej główne tezy dra Pedre w postaci graficznej.

 

  1. Functional Forum z marca 2015, https://www.youtube.com/watch?v=BzfbWHBGQCg
Podziel się