Autorka znakomitego bloga Mikrobiom(1) przytoczyła jakiś czas temu na Facebooku główne tezy artykułu „Mikrobiom a biologia człowieka” („The Microbiome and Human Biology”) opublikowanego na łamach portalu Annual Reviews. W streszczeniu tego artykułu czytamy:
„W ciągu ostatnich kilku lat badania nad mikrobiomem wręcz przedefiniowały nasze pojmowanie biologii człowieka. Dokonano wielu nowych odkryć, począwszy od lepszego zrozumienia udziału mikrobów w trawieniu i procesach chorobowych (np. w chorobach zapalnych jelit) po ich zaskakujący związek z chorobą Parkinsona, autyzmem i depresją”.(2)
Pod nagłówkiem „Mikrobiom a choroby” autorka bloga wymieniła szereg chorób, w których powstaniu (patogenezie) odgrywają rolę zmiany w składzie mikrobioty. Ograniczę się tu do wymienienia tych chorób, a po szczegóły odsyłam do oryginału na Facebooku:(3)
◉ Alkoholowa choroba wątroby
◉ Anoreksja
◉ Astma i alergia
◉ Atopowe zapalenie skóry
◉ Autyzm
◉ Bakteryjne zapalenie pochwy
◉ Biegunka związana z zakażeniem Clostridium difficile
◉ Choroba Parkinsona
◉ Choroby sercowo-naczyniowe
◉ Choroby zapalne jelit
◉ Cukrzyca typu I
◉ Cukrzyca typu II
◉ Depresja
◉ Miażdżyca
◉ Mukowiscydoza
◉ Niedożywienie
◉ Osteoporoza
◉ Otyłość
◉ Próchnica
◉ Rak jelita grubego
◉ Rany przewlekłe
◉ Reumatoidalne zapalenie stawów
◉ Stwardnienie rozsiane
◉ Trądzik pospolity
◉ Uzależnienia
◉ Zespół jelita drażliwego
Aż się nie chce wierzyć, prawda? Autorzy wspomnianego artykułu są zdania, że zmiany w składzie bakterii zasiedlających nasze ciało (mikrobiomu albo mikrobioty) mogą mieć wpływ na powstanie i rozwój tych wszystkich dolegliwości. A pewnie nie jest to kompletna lista, bo w nagłówku czytamy o „patogenezie wybranych chorób”.
Kto wie, czy wskutek dalszych odkryć na temat roli mikrobioty w biologii człowieka nie będzie konieczne napisanie od nowa podręczników medycyny? Już dzisiaj lekarze rozumiejący znaczenie mikrobiomu, zmieniają swoje podejście do wielu chorób. Jak to ujął dr Raphael Kellman: „Kiedy poznasz rolę mikrobiomu, nie możesz się cofnąć. Musisz inaczej leczyć ludzi”.
Wynika stąd również, że jeżeli chcemy uniknąć wspomnianych wyżej chorób (lub wspomóc leczenie, jeśli cierpimy na którąś z nich), powinniśmy zatroszczyć się o te „maleńkie, przyjazne stworzenia”, których domem jest nasz organizm.
- https://mikrobiom.wordpress.com/
- http://www.annualreviews.org/doi/pdf/10.1146/annurev-genom-083115-022438
- https://www.facebook.com/mikrobiom/photos/a.672294269547696.1073741828.672283592882097/1258263920950725/?type=3&theater