MIKROBIOTA A CHOROBY

Autorka znakomitego bloga Mikrobiom(1) przytoczyła jakiś czas temu na Facebooku główne tezy artykułu „Mikrobiom a biologia człowieka” („The Microbiome and Human Biology”) opublikowanego na łamach portalu Annual Reviews. W streszczeniu tego artykułu czytamy:

„W ciągu ostatnich kilku lat badania nad mikrobiomem wręcz przedefiniowały nasze pojmowanie biologii człowieka. Dokonano wielu nowych odkryć, począwszy od lepszego zrozumienia udziału mikrobów w trawieniu i procesach chorobowych (np. w chorobach zapalnych jelit) po ich zaskakujący związek z chorobą Parkinsona, autyzmem i depresją”.(2)

Pod nagłówkiem „Mikrobiom a choroby” autorka bloga wymieniła szereg chorób, w których powstaniu (patogenezie) odgrywają rolę zmiany w składzie mikrobioty. Ograniczę się tu do wymienienia tych chorób, a po szczegóły odsyłam do oryginału na Facebooku:(3)

Alkoholowa choroba wątroby

Anoreksja

Astma i alergia

Atopowe zapalenie skóry

Autyzm

Bakteryjne zapalenie pochwy

Biegunka związana z zakażeniem Clostridium difficile

Choroba Parkinsona

Choroby sercowo-naczyniowe

Choroby zapalne jelit

Cukrzyca typu I

Cukrzyca typu II

Depresja

Miażdżyca

Mukowiscydoza

Niedożywienie

Osteoporoza

Otyłość

Próchnica

Rak jelita grubego

Rany przewlekłe

Reumatoidalne zapalenie stawów

Stwardnienie rozsiane

Trądzik pospolity

Uzależnienia

Zespół jelita drażliwego

Aż się nie chce wierzyć, prawda? Autorzy wspomnianego artykułu są zdania, że zmiany w składzie bakterii zasiedlających nasze ciało (mikrobiomu albo mikrobioty) mogą mieć wpływ na powstanie i rozwój tych wszystkich dolegliwości. A pewnie nie jest to kompletna lista, bo w nagłówku czytamy o „patogenezie wybranych chorób”.

Kto wie, czy wskutek dalszych odkryć na temat roli mikrobioty w biologii człowieka nie będzie konieczne napisanie od nowa podręczników medycyny? Już dzisiaj lekarze rozumiejący znaczenie mikrobiomu, zmieniają swoje podejście do wielu chorób. Jak to ujął dr Raphael Kellman: „Kiedy poznasz rolę mikrobiomu, nie możesz się cofnąć. Musisz inaczej leczyć ludzi”.

Wynika stąd również, że jeżeli chcemy uniknąć wspomnianych wyżej chorób (lub wspomóc leczenie, jeśli cierpimy na którąś z nich), powinniśmy zatroszczyć się o te „maleńkie, przyjazne stworzenia”, których domem jest nasz organizm.

  1. https://mikrobiom.wordpress.com/
  2. http://www.annualreviews.org/doi/pdf/10.1146/annurev-genom-083115-022438
  3. https://www.facebook.com/mikrobiom/photos/a.672294269547696.1073741828.672283592882097/1258263920950725/?type=3&theater

 

W ciągu ostatnich kilku lat badania nad mikrobiomem pozwoliły lepiej zrozumieć udział mikrobów w trawieniu i ich związek z różnymi chorobami
Facebook
X
LinkedIn
Email
WhatsApp