CIEMNA STRONA PRZESZCZEPU STOLCA

Jak już wspomniałem, transplantacja kału to „gorący temat”. Kiedyś traktowana z dystansem, jeśli nie z odrazą, obecnie upowszechnia się w szybkim tempie. Dość powiedzieć, że jeszcze pięć lat temu takie zabiegi wykonywał tylko jeden ośrodek w Polsce, a dziś jest ich ponad 20 i liczba ta stale rośnie.(1)

Nie ulega wątpliwości, że w wypadku zakażenia bakterią Clostridium difficile transfer cudzej mikrobioty może być dobroczynny, a nawet uratować życie. Ponieważ zdarzało się, że po zabiegu ustępowały nie tylko biegunki, ale też pewne choroby przewlekłe, zwolennicy tej metody snują przypuszczenia, że może być ona przydatna przy ich terapii. Na przykład Alanna Collen w książce Cicha władza mikrobów napisała:

„W przypadku takich stanów chorobowych, jak autyzm i cukrzyca typu 1, transplantacje kału – podobnie jak probiotyki – mogą dawać za mało i zbyt późno. (…) Przy innych chorobach dających stopniowo pogarszające się objawy cofnięcie zegara nie jest wykluczone”.(2)

Nieco dalej autorka popuszcza wodze fantazji: „Być może skorzystanie ze szczuplejszego dawcy mogłoby ułatwić otyłemu biorcy dążenie do smuklejszej sylwetki. Niewykluczone, że dałoby się dopasowywać cechy osobowości – komu trochę ekstrawertycznych mikrobów? Albo nawet coś podretuszować – na przykład ciut jaśniejsze spojrzenie na życie za sprawą ekskrementów optymisty”.(3)

Jest jednak łyżka dziegciu w tych marzeniach o uzdrawianiu kupą. Wspomina o tym ta sama autorka, która po porównaniu transplantacji stolca do transfuzji krwi dodaje: „Ale krew, podobnie jak fekalia, może przenosić patogeny, takie jak HIV lub wirus zapalenia wątroby”.(4)

Dość obszernie omawia tę kwestię dr Robynne Chutkan w książce Dobre bakterie: „Razem z pożytecznymi drobnoustrojami PMK [przeszczep mikroflory kałowej] przenosi również grzyby, wirusy, bakteriofagi (wirusy replikujące się we wnętrzu komórek) i potencjalnie szkodliwe szczepy bakterii. Nie ma sposobu na to, by wyselekcjonować tylko dobroczynne gatunki czy zabezpieczyć się przed obecnością szkodliwych. Można wykonać testy na wiele chorób (…), ale mimo to istnieje mnóstwo organizmów, które nie zostały jeszcze wyhodowane i sklasyfikowane, i ostatecznie nie wiemy, jakie skutki mogą wywołać u innego gospodarza”.(5)

Nie na darmo amerykański Urząd do spraw Żywności i Leków (FDA) dopuścił w roku 2013 transplantację stolca jako terapię wyłącznie przy infekcjach bakterią Clostridium difficile.(6) Między innymi może dlatego, że każdy z nas ma odmienny skład mikroflory bakteryjnej, który wyróżnia go nawet bardziej precyzyjnie niż odciski palców. Poza tym przeszczep kału jest też swoistą terapią genową, bo wraz ze stolcem biorca otrzymuje ogromną dawkę genów jego mikrobów.

Niemniej z przeszczepu kału płynie znana nauka: dysbioza jest matką chorób. I to nie tylko typowych chorób jelit, ale też chorób neurodegeneracyjnych, chorób autoimmunologicznych, zespołu metabolicznego (w tym nadwagi, cukrzycy i nadciśnienia), reumatoidalnego zapalenia stawów i wielu, wielu innych. Właśnie dzięki zlikwidowaniu dysbiozy po przeszczepie zrównoważonej flory jelitowej zaobserwowano ustąpienie objawów tych poważnych dolegliwości.

Wszyscy specjaliści w tym zakresie są zgodni: jeżeli chcemy być zdrowi i szczęśliwi, musimy dbać o naszych odwiecznych przyjaciół. Jak wspomniałem w jednym z postów, zalecają cztery drogi: 1) wystrzegać się antybiotyków (i niektórych innych leków), 2) stosować probiotyki (choć pożytek z nich niewielki), 3) w skrajnych przypadkach zastosować „transkupancję”, czyli transplantację stolca.

W poprzednich wpisach omówiłem te trzy metody. Pozostaje czwarta: dokarmiać zamieszkujące nas bakterie, bo w ostatecznym rozrachunku jesteśmy tym, co one jedzą. A co najbardziej lubią?

PREBIOTYKI.

  1. http://biotechnologia.pl/biotechnologia/artykuly/przeszczep-flory-jelitowej,16726
  2. Alanna Colen, Cicha władza mikrobów, przełożył Roman Palewicz, wyd. Bukowy Las 2017, s. 302.
  3. Cicha władza mikrobów, s. 309.
  4. Cicha władza mikrobów, s. 295.
  5. Robynne Chutkan, Dobre bakterie, przekład Dariusz Rossowski i Marzena Rozwarzewska, wyd. Feeria 2015, s. 256.
  6. https://en.wikipedia.org/wiki/Fecal_microbiota_transplant#Regulation
  7. Zdjęcie tytułowe: http://www.openbiome.org/about-fmt/

 

Transplantacja stolca czasami ratuje życie. Ale jakie niesie ze sobą zagrożenia?
Facebook
X
LinkedIn
Email
WhatsApp